HomeΣΠΟΡΧάλκινο πανελλήνιο μετάλλιο για τους νέους της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς

Χάλκινο πανελλήνιο μετάλλιο για τους νέους της Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς

Αντιμετώπισαν στον μικρό τελικό την ομάδα του ΘΗΣΕΑ Ηρακλείου

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς την περασμένη Κυριακή στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων Ανδρών που έγινε στην ακριτική Φλώρινα.

Το Σάββατο στα ατομικά οι αθλητές της Α. Λ. ΜΕΣΣΑΡΑΣ, Τσακιράκης Θοδωρής, Φουστανάκης Στέλιος και Πατσιανωτάκης Λάμπης δεν πήγαν όσο καλά περίμεναν και κατέλαβαν τις θέσεις 11,12 και 25 αντίστοιχα στους 34 αθλητές.

athlhtikh-lesxh-mesaras

Τη Κυριακή όμως οι Μεσσαρίτες βρήκαν το καλό τους εαυτό και νικώντας την ομάδα της Ίριδας με 45-37 μπήκαν στις 4 καλύτερες ομάδες. Στον ημιτελικό αντιμετώπισαν την πανίσχυρη ομάδα του ΟΞΙΦ η οποία με 45-35 στέρησε από τους Μεσσαρίτες ξιφομάχους τη συμμετοχή στον μεγάλο τελικό.

Η συνέχεια ήταν ο μικρός τελικός όπου αντιμετώπισαν τη δυνατή ομάδα του ΘΗΣΕΑ Ηρακλείου, ομάδα με άριστες σχέσεις (οι δύο ομάδες συνταξίδευαν σ’ αυτό το μεγάλο ταξίδι) και νικώντας την με 45 – 34 κατέκτησαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Την πρώτη θέση κατέλαβε ο ΟΞΙΦ και τη δεύτερη η ομάδα του ΟΣΑ.