HomeHL-9Ο Κρητικός Γ.Ζερβάκης και η Ρ. Ρεμπούλη οι νικητές στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Ο Κρητικός Γ.Ζερβάκης και η Ρ. Ρεμπούλη οι νικητές στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Συμμετείχαν 6.311 αθλητές

O Γιάννης Ζερβάκης και η Ράνια Ρεμπούλη ήταν οι φετινοί νικητές στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο.

Ο 33χρονος Ζερβάκης κατάφερε στα τελευταία μέτρα να επικράτησει επί του περσινού νικητή Κώστα Γκελαούζου, παίρνοντας το τελικό σπριν.

Ο αθλητής του ΓΣ Βιτσέντζου Κορνάρου ολοκλήρωσε σε 1:09:03, ενώ ο Γκελαούζος ακολούθησε ένα δευτερόλεπτο αργότερα με 1:09:04. Στγην τρίτη θέση τερμάτισε ο Χαράλαμπος Πιστόλης με 1:10:22.

Στις γυναίκες, η Ράνια Ρεμπούλη ήταν 16η στη γενική κατάταξη αφήνοντας πίσω εκτός από όλες τις γυναίκες και πολλούς άνδρες. Η 28χρονη ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:19:44. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η τριαθλήτρια Ντενίζ Δημάκη κάνοντας 1:23:03, ενώ τρίτη ήταν η Ειρήνη Μιχάλα με 1:23:36.

Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 6.311 αθλητές και αθλήτριες.