HomeHL-SportsΟι φιναλίστ των βραβείων ΠΣΑΤ

Οι φιναλίστ των βραβείων ΠΣΑΤ

Διαφήμιση

Ο ΠΣΑΤ ανακοίνωσε τα αποτελέσματα της ετήσιας ψηφοφορίας των μελών του για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών, προπονητών και ομάδων της χρονιάς, οι οποίοι θα βραβευτούν στην 63η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών τη Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου (18:30). Οι τρεις αθλητές που είναι φιναλίστ για το τίτλο του κορυφαίου της χρονιάς είναι οι Σπύρος Γιαννιώτης, Λευτέρης Πετρούνιας και Κώστας Φιλιππίδης, ενώ στις αθλήτριες έχουμε τις Άννα Κορακάκη, Βούλα Παπαχρήστου και Κατερίνα Στεφανίδη.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά κατηγορία, έχει ως εξής:


ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2016

ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Σπύρος (μαραθώνια κολύμβηση), ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ Κώστας (στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2016

ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (σκοποβολή), ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ Βούλα (στίβος), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2016

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΝΔΡΩΝ, 470 ΑΝΔΡΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (Μάντης Παναγιώτης, Καγιαλής Παύλος), TORNADO ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (Πασχαλίδης Ιορδάνης, Τριγκώνης Κώστας)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2016

ΓΕΜΕΛΟΣ Νίκος (κολύμβηση), ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ Τάσος (σκοποβολή), ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης (ενόργανη γυμναστική).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2016

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ Θανάσης (στίβος), ΜΑΜΑΛΟΣ Παύλος (άρση βαρών), ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης (στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2016

ΚΟΡΟΚΙΔΑ Δήμητρα (στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (κολύμβηση), ΤΣΑΚΩΝΑ Μαρία (κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2016

ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ (Ντέντα Άννα, Πανανός Νίκος, Πολυχρονίδης Γρηγόρης), ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΑΘΗΣ (Ντούνης Βασίλης, Πυλαρινός Γεράσιμος, Τριανταφύλλου Πάνος), TANDEM ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (Χαλκιαδάκη Αδαμαντία, Μηλάκη Ηρώ)

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 19 Δεκεμβρίου 2016, όπου και θα τιμηθούν.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ: Τσιτσιπάς Στέφανος (τένις): 1, Καλοφύρης Νίκος (ορεινό τρέξιμο): 1.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ: Δράκου Νόρα (κολύμβηση): 2, Τσολακίδου Σταυρούλα (σκάκι): 2, Καραχάλιου Βασιλεία (ιστιοπλοϊα): 1.

ΟΜΑΔΕΣ: Ολυμπιακός Πειραιώς Ανδρών Υδατοσφαίριση: 10, 2πλο Σκιφ Γυναικών Κωπηλασία (Νικολαϊδου Κατερίνα, Ασουμανάκη Σοφία): 3, 2κωπος Άνευ Νέων Κωπηλασία (Νικολαϊδης Νίνο, Καλανδαρίδης Γιάννης): 2, 4κωπος Άνευ Ελαφρών Βαρών Ανδρών Κωπηλασία (Πέτρου Γιάννης, Ντούσκος Στέφανος, Γιάνναρος Σπύρος, Μαγδανής Παναγιώτης): 1, 4κωπος Άνευ Ανδρών Κωπηλασία (Χρήστου Γιάννης, Τσίλης Γιάννης, Αγγελόπουλος Διονύσης, Τζιάλλας Γιώργος): 1.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Κριεκ Μίτσελ (στίβος): 15, Βλάχος Θεόδωρος (υδατοσφαίριση): 9, Ωρολογάς Μάκης (ιστιοπλοϊα): 2, Καλαμαρίδης Ηλίας (τεχνική κολύμβηση): 2, Αθανασιάδης Θανάσης (κωπηλασία): 2, Πετράκης Ιωάννης (ποδόσφαιρο): 1, Σεϊρεκίδης Στέλιος (χάντμπολ): 1.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: Μιχαλεντζάκης Δημοσθένης (κολύμβηση): 13, Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια): 5, Φερνάντες Σεζόν (στίβος): 5, Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών): 3, Ζησίδης Δημήτρης (στίβος): 1, Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία): 1.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: Λιάγκου Ανθή (στίβος): 4, Ζαμπούρα Ελένη (σκοποβολή): 3, Λουφάκη Κέλλυ (ξιφασκία): 1.

ΟΜΑΔΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: Γκολμπολ Γυναικών (Χαλκιαδάκη Ελένη, Μαρκαντωνάκη Κατερίνα, Δρίβα Κωνσταντίνα, Τζάλλα Μαρία, Αγκο Βασιλική, Λορέντζου Κατερίνα): 8, Σπάθη Ξιφασκία με Αμαξίδιο (Πυλαρινός Γεράσιμος, Τριανταφύλλου Πάνος, Ντούνης Βασίλης, Αρκουδέας Ηλίας): 2.

Διαφήμιση