HomeHL-SportsΣτην παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods, 83-75 την Μακάμπι

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods, 83-75 την Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Μακάμπι με σκορ 83-75.

Οι «πράσινοι» του Τσάβι Πασκουάλ χρειάστηκαν την παράταση για να φτάσουν στο 4-2 το ρεκόρ τους, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 67-67.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε «ζεστός» στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 7-0 με δύο τρίποντα των Γκιστ και Σίνγκλετον, αλλά και με ½ βολές του δεύτερου.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στη συνέχεια δυσκολεύτηκε στην δημιουργία και με μόλις έξι πόντους συγκομιδή έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να μειώσει στον πόντο (13-12), όμως έκλεισε το δεκάλεπτο ιδανικά, καθώς σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους με τους Μπουρούση, Καλάθη και Ρίβερς.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά μέχρι το 15’ με τον Παναθηναϊκό τελικά να βρίσκει τις λύσεις και να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά πόντων με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Γιάννη Μπουρούση.

Το τρίποντο του Σίνγκλετον έφερε το σκορ στο 32-22 με τους Ισραηλινούς να μειώνουν σε 33-28 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-28 με πόντους του Νικ Καλάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό ο οποίος εδραίωσε το προβάδισμά του σε απόσταση ασφαλείας, ξεκινώντας από την άμυνα, αφού από το 20’ μέχρι το 29’ δέχθηκε μόλις δέκα πόντους, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με παθητικό 43 πόντων.

Επιθετικά κυριάρχησε ο Σίνγκλετον, που κέρδισε κατά κράτος του αντίπαλους ψηλούς στο ζωγραφιστό. Στο 30’ οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με το σκορ στο 52-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς έγινε ροκ! Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε την αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία αρχικά μείωσε στους 2 (52-50) με καλάθι του Γουίμς, όμως οι «πράσινοι» με επί μέρους σκορ 12-2 ξέφυγαν εκ νέου με 12 (64-52).

Ραντ, Γουίμς και Γκάουντλοκ έφεραν τους Ισραηλινούς στον πόντο (64-63), ενώ με βολές του Σμιθ η Μακάμπι προηγήθηκε 65-64 και 67-65 στη συνέχεια με καλάθι του Σίλεϊ. Το τελικό 67-67 διαμορφώθηκε από τον Γκιστ, ενώ οι δύο ομάδες αστόχησαν στις τελευταίες προσπάθειες. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67, 83-75.