HomeΣΠΟΡΤρίκαλα – Ρέθυμνο 87-58

Τρίκαλα – Ρέθυμνο 87-58

Τέλος σε ένα σερί πέντε συνεχόμενων ηττών έβαλαν τα Τρίκαλα που επιβλήθηκαν του Ρεθύμνου εντός έδρας με 87-58.

Έτσι κρίθηκε

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήρε το προβάδισμα, όμως προς το τέλος της πρώτης περιόδου ταΤρίκαλα ανέβασαν ρυθμό και έτρεξαν ένα σερί 8-0 μετατρέποντας το 15-15 σε 23-15. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στη δεύτερη περίοδο έφτασαν ακόμη και σε double score (40-20), με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 42-32.

Παίζοντας καλή άμυνα και περιορίζοντας τα ατού των αντιπάλων τους, τα Τρίκαλα κυριάρχησαν και στο τρίτο δεκάλεπτο (71-50). Στην τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί με τους γηπεδούχους να μην χάνουν το προβάδισμά τους και τελικά να φτάνουν σε μια εύκολη όπως αποδείχθηκε επικράτηση με 87-58.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 42-32, 71-50, 87-58

Τρίκαλα: Σοκό 22 (3), Τζόουνς 4, Βίλχαλμσον 8, Καλλές 2, Ρόμπινσον 15 (3), Κάντουγκαν 14, Τσιλουλής, Τσιάρας, Καλογιαννίδης, Μπράουν 20 (1), Βαρυτιμιάδης.

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις, Σχίζας 2, Μάντεν 11, Στόουν 16 (2), Κάρτερ 10, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 10 (1), Τσακαλέρης 2, Χάροου 7 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Όβι Σόκο των Τρικάλων. Ο νεαρός πάουερ φόργουορντ πέτυχε συνολικά 22 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Το φύλλο του αγώνα

Μεγάλης σημασίας νίκη αυτή για τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη την χρειαζόταν και βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους. Τα κατάφερε παίζοντας ωραίο μπάσκετ και πλέον μπορεί να βλέπει το μέλλον με αισιοδοξία. Από την άλλη το Ρέθυμνο προσγειώθηκε απότομα μετά τις τρεις σερί του νίκες και θα πρέπει να προσέξει για να μη χάσει τη θέση του στην οκτάδα.