HomeΣΠΟΡΟΦΗ Κηφισιά 0-3

ΟΦΗ Κηφισιά 0-3

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο ΟΦΗ τον κρίσιμο εκτός έδρας αγώνα με την Κηφισιά, επικρατώντας με το εμφατικό 0-3 για την 18η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Από την άλλη δεν ήρθαν τα καλά νέα από την Ραφήνα, όπου ο Φωστήρας νίκησε την Τριγλία στο 90′ 1-2 με γκολ του Καϊμακαμούδη.

Η ομάδα του Ηρακλείου, έκανε το… χρέος της στο δικό της παιχνίδι, δείχνοντας ότι έχει αλλάξει για τα καλά, με το δείκτη ποιότητας να είναι ιδιαίτερα υψηλός.

Χαντί… κερνούσε, Περογαμβράκης… έπινε, με τον πρώτο να βγάζει τρεις ασίστ, ενώ ο δεύτερος πέτυχε δύο γκολ.

Ο Κώτσιος μόλις στο 1′ με κεφαλιά από κόρνερ του Χαντί έκανε το 0-1, ενώ στο 10′ και το 85′ ο «Πέρο» διαμόρφωσε το 0-3.

Το φιλμ του αγώνα

1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ, παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 1ο λεπτό. Ο Χαντί εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Κώτσιος με κεφαλιά πέτυχε το 0-1.

5′ Σουτ του Χαϊκάλη από μακρινή απόσταση, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

8′ Οι γηπεδούχοι εκτελούν ένα φάουλ σε καλή θέση, ο Φαζός παραχωρεί κόρνερ, πριν ο Μιχαλόπουλος γίνει επικίνδυνος.

10′ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ: Φάουλ του Χαντί έξω από την περιοχή, φέρνει τη μπάλα ωραία στην περιοχή και ο Περογαμβράκης με προβολή κάνει το 0-2.

*Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και χάρη στο «εκρηκτικό» πρώτο 10λεπτο είναι μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα.

22′ Μακρινό σουτ του Πόποβιτς, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30′ Ο Γουόρντεν δίνει για τον Πόποβιτς, σουτ με φάλτσο από τον Κροάτη δε θα βρει στόχο.

33′ Κόρνερ του Χαντί από αριστερά, κεφαλιά του Φαζού η μπάλα θα περάσει αρκετά ψηλά άουτ.

42′ Κόρνερ του Μιχαλόπουλου από δεξιά, ο Ζαφειρίδης θα πάρει την κεφαλιά, όμως είναι πολύ άστοχη.

*Ημίχρονο στο Ζηρίνειο. Ο ΟΦΗ μετέτρεψε το πρώτο ημίχρονο σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς αιφνιδίασε με δύο γκολ στο 10λεπτο και έφερε το ματς στα… μέτρα του. Είχε την κατοχή της μπάλας και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να φανεί απηλειτικός.

46′ Έναρξη για το δεύτερο ημίχρονο.

52′ Πάσα του Πόποβιτς για τον Περογαμβράκη, που κάνει το πλασέ από τα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα κοντράρει στον Παπάζογλου.

55′ Διαγώνιο σουτ του Χαντί, ο Γουμάγιας θα μπλοκάρει στην κλειστή γωνία.

66′ Κόρνερ του Μιχαλόπουλου, κεφαλιά του Καρακώστα η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι του Δερμιτζάκη.

69′ Συνεργασία του Πόποβιτς με τον Κιάσσο, ο τελευταίος κάνει τη σέντρα, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καλέ, θα μπλοκάρει σταθερά ο Γουμάγιας.

78′ Σουτ του Καλογέρη η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

79′ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Άγγελο Χαντί, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

83′ ΝΕΟ «ΧΤΥΠΗΜΑ». Ωραία κάθετη πάσα του Χαντί για τον Περογαμβράκη στον κενό χώρο, ο αρχηγός του ΟΦΗ με δυνατό σουτ κάνει το 0-3.

87′ Σουτ του Παναγιωτόπουλου για τους γηπεδούχους, δε βρίσκει στόχο.

90′ Δεύτερη κίτρινη για τον Τεγούση στο σκληρό μαρκάρισμα στον Μπουρσέλη, αποβάλλεται ο αρχηγός της Κηφισιάς.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Γουμάγιας, Παπάζογλου (77′ Καλογέρης), Τεγούσης, Καρακώστας, Καλαϊτζίδης, Μουσταφίδης, Μιχαλόπουλος, Ζαφειρίδης, Ντούλιας (54′ Έλσνερ), Γκέζος, Χαϊκάλης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Φαζός, Κώτσιος (84′ Φουκαράκης), Κοιλιάρας, Νάστος, Φραγκουλάκης (68′ Καλέ), Περογαμράκης, Χαντί, Πόποβιτς, Γουόρντεν (57′ λ.τ. Μπουρσέλης).