HomeΣΠΟΡΡέθυμνο – Λαύριο 87-85

Ρέθυμνο – Λαύριο 87-85

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το Ρέθυμνο, με… φόρα από το διπλό στην Πυλαία, επικράτησε με 87-85 του μαχητικού Λαυρίου χάρη σε καλάθι και φάουλ του Ράσαντ Μάντεν στα 2 δευτερόλεπτα!

Έτσι κρίθηκε

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, το Λαύριο με… πρωτεργάτες τους Κέσελ και Μπολντς, ξέφυγε με 29-23, ενώ ένα τρίποντο του δεύτερου «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +9 (30-39) στο 9′. Το Ρέθυμνο προσπάθησε να μαζέψει το σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 36-40.

Οι Κρητικοί στηρίχτηκαν στην εξαιρετική άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Λαυρίου και έκαναν την ανατροπή στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (48-45), με τον Μάντεν να στέλνει τη διαφορά στο +6, 29″ πριν τη λήξη. Στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο προσπάθησε να πάρει τη νίκη και προηγήθηκε με 79-78 στα 52″.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» μ’ ένα επιμέρους 6-1 (84-80), όμως το Λαύριο πέτυχε τρίποντο με τον εξωπραγματικό Κέσελ και προηγήθηκε εκ νέου με καλάθι του Μπάρλου, ύστερα από κλέψιμο του Γιανγκ στα 8″.

Τελικά, στην τελευταία φάση, ο Μάντεν πέτυχε καλάθι και φάουλ(!) και χάρισε τη νίκη με 87-85 στο Ρέθυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 36-40, 60-57, 87-85.

Ρέθυμνο: Ντελινινκάιτις 7 (4 ασ), Σχίζας 11 (4/4 2π), Μάντεν 14, Σάφτενααρ 5 (5 ασ), Γιαννόπουλος 9 (6 ρ), Χάροου 17 (4 ρ), Στόουν 7, Κάρτερ 15, Τσακαλέρης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Λαύριο: Γιανγκ 5, Κρουμπάλι 10 (4 ρ), Τσίρος, Κέσελ 25 (5/7 3π, 9 ρ), Σακελλαρίου 6, Νίξον 13, Περράκης 5, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 4, Μπέμπης, Μπολντς 17 (4 ρ).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Ράσαντ Μάντεν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού το έμμεσο τρίποντό του στα 2″, έδωσε τη νίκη στο Ρέθυμνο. Ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 2 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Το Ρέθυμνο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι αυτό μετουσιώνεται σε νίκες. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ταλαιπωρήθηκε αρκετά με αλλαγές παικτών καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς, όμως το τελευταίο διάστημα έχει κατασταλάξει και προσφέρει όμορφο θέαμα.

Απέναντι στο σκληροτράχηλο Λαύριο τα «βρήκε» σκούρα, αλλά εκμεταλλεύτηκε το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασε σ’ ακόμη μία νίκη που στέλνει τους Κρητικούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.