HomeΚΡΗΤΗΤρελοί πανηγυρισμοί στο Παγκρήτιο – Η Ελλάδα στην Σούπερ Λίγκα

Τρελοί πανηγυρισμοί στο Παγκρήτιο – Η Ελλάδα στην Σούπερ Λίγκα

Είναι πλέον γεγονός: Η Ελλάδα εξασφάλισε την άνοδό της στην Σούπερ Λίγκα.

Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των αγώνων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου οι Έλληνες πρωταθλητές είχαν συγκεντρώσει τους απαραίτητους βαθμούς για την άνοδο στην κατηγορία και όλο το στάδιο – αθλητές, προπονητές και χιλιάδες κόσμος – έστησε πανηγύρι.

Η Εθνική Ελλάδος είχε συγκεντρώσει 316 βαθμούς κλειδώνοντας την δεύτερη θέση ενώ η Τσεχία φαίνεται ότι αναδεικνύεται πρώτη με 327 βαθμούς.

Τρίτη είναι η Ολλανδία με 280 βαθμούς και τέταρτη η Πορτογαλία με 261.

248294

Τι έκαναν την δεύτερη ημέρα οι Έλληνες πρωταθλητές

Την τρίτη θέση κατέκτησε σήμερα η Ηλιάννα Κοροσίδου στην σφαιροβολία. Η βολή που της έδωσε αυτή την διάκριση ήταν στα 62.37μ. και έδωσε στην ελληνική ομάδα πολύτιμους βαθμούς.

Πρώτος ο Δουβαλίδης

Την πρώτη θέση στα 110 μέτρα μετ’ εμποδίων κατέκτησε ο Κώστας Δουβαλίδης με χρόνο 13.59.

Η πρωτιά του Έλληνα πρωταθλητή έδωσε στην χώρα μας 12 βαθμούς.

STIBOS (9)

Στη δεύτερη θέση η Μ. Μπελιμπασάκη

Την δεύτερη θέση στα 200 μέτρα γυναικών κατέκτησε η Μαρία Μπελιμπασάκη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο.

Πρώτος ο Τσάκωνας

Πρώτος τερμάτισε ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200 μέτρα ανδρών με χρόνο 20.44 χαρίζοντας στην Ελλάδα 12 βαθμούς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση χαρίζοντας στο κόσμο που βρίσκεται στο Παγκρήτιο μία εκπληκτική κούρσα.

248288Πρώτος ο Φιλιππίδης

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Κώστας Φιλλιππίδης στο επί κοντώ με άλμα στα 5.80μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε ότι βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο.\

STIBOS (7)

Οι υπόλοιπες διακρίσεις

Εννέα βαθμούς χάρισε στην Ελλάδα ο Δημητρακάκης καθώς τερμάτισε τέταρτος στα 1.500 μέτρα ανδρών με χρόνο 3:42.47.

Λίγη ώρα αργότερα ο Δημήτρης Τσιάμης έλαβε την δεύτερη θέση με άλμα στα 16.14 μ. δίνοντας στην Ελλάδα 11 πόντους .

Πέντε βαθμούς πήρε η Ελλάδα από την Αναστασία Μαρινάκου η οποία ολοκλήρωσε στην 8η θέση στα 1.500 μέτρα γυναικών με χρόνο 4:18.19.

Ο Ηλίας Κάσσος έδωσε δύο βαθμούς στην Ελλάδα καθώς βγήκε 11ος στα 3000μ. στιπλ με 9:16.40.

Έβδομος με βολή 57.81μ. ήρθε ο Γιώργος Τρέμος στη δισκοβολία δίνοντας έξι βαθμούς στην Ελλάδα.

Την πέμπτη θέση στην σφαίρα κατέκτησε η Βαγγελιώ Σοφάνη καθώς έριξε την σφαίρα στα 15.20μ. δίνοντας 8 βαθμούς στην Ελλάδα (δείτε εδώ).